Rychlý kontakt: +420 776 750 353

Zlato a jeho použití ve šperkařství

Zlato, chemické značky Au, je drahý kov žluté barvy. Je chemicky odolné, z běžných anorganických kyselin reaguje pouze s lučavkou královskou. Velmi dobře tepelně i elektricky vodivý kov, ale poměrně měkký. Od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů, šperků a jako platidlo. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí. Zlato je v zemské kůře velmi vzácným prvkem, průměrný obsah činí přibližně 4-5 mikrogramů na kilogram horniny. Na Zemi je pouze omezená zásoba zlata odhadovaná na asi 170 tisíc tun. Díky tomuto omezení a jeho vlastnostem, které mu předurčují široké využití ve šperkařství, finančnictví a průmyslu, jeho cena z dlouhodobého hlediska neustále roste.

Zlato se používá k výrobě šperků zejména ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem nebo niklem. Samotné ryzí zlato je velmi měkké a šperky zhotovené z takového zlata by se nehodily pro praktické použití. Příměsi zvyšují tvrdost slitiny, navíc palladium a nikl zbarvují slitinu a vzniká tak „bílé zlato“. Protože však nikdy nevznike slitina bílé barvy tak, jak jí známe z obchodů, musí se šperk vyrobený z bílého zlata opatřít rhodiovým pokovením. Příměsí mědi zase vzniká červené zlato.

Obsah zlata neboli ryzost se vyjadřuje v karátech. Ryzí zlato je 24karátové, šperky u nás vyráběné a prodávané jsou většinou ze 14karátového, méně z 18karátového či 9karátového zlata. 14 karátové zlato tedy znamená, že ve slitině je obsaženo 14 dílů zlata a 10 dílů příměsí. Podíl zlata ve slitině lze vyjádřit i poměrem, např. tedy 585/1000 (to znamená 58,5 procent obsahu zlata).

Výroba a dovoz šperků ze zlata podléhá puncovnímu zákonu. Šperky určené k prodeji jsou opatřené puncem. Punc je pro každou rytost jiný. Na následujícím obrázku jsou vyobrazeny platné české puncovní značky pro zlato, stříbro a platinu:

Puncovní značky - Koralek-obchod.cz