Rychlý kontakt: +420 776 750 353

Základní pravidla péče o hodinky

- udržujte hodinky čisté

  - pravidelně navštěvujte servis kvůli ověření vodotěsnosti

  - nechte si pravidelně vyčistit automatický strojek a vyměnit olej (provádí se v rámci celkové údržby, přibližně každých 2-5 let)

  - vyvarujte se pokud možno silným nárazům

  - nevystavujte hodinky velmi teplé či slané vodě

  - u quartzových (bateriových) hodinek hlídejte životnost baterie

  - nepřetáčejte hodinky do protisměru

  - nepřetáčejte datum mezi 24.00 a 4.00 ráno, hrozí poškození strojku

  - doporučuje se alespoň jednou za rok nechat vyčistit pouzdro a náramek v ultrazvukové lázni. Ošetření ultrazvukem pomáhá odstranit nečistoty, prodlužuje životnost hodinek a kovových náramků.


   Automatické hodinky

   Při běžném nošení se hodinky natahují samy díky pohybu zápěstí. Pokud je delší dobu nenosíte a zastaví se, budete muset před dalším použitím nastavit čas a hodinky natáhnou ručně – stačí korunkou otočit asi 20krát směrem k 12. hodině.

   Každý automatický strojek má určitou rezervu chodu. Hodinky je potřeba nosit alespoň 8 hodin denně, aby se výrobcem stanovená rezerva chodu udržela na maximu. Pokud se chcete vyhnout opakovanému nastavování času, můžete si pořídit tzv. natahovač. V něm se hodinky pohybují a tím přůběžně nastavují podle zvoleného rytmu.


   Mechanické hodinky

   Hodinky vyžadují pravidelné natahování. Při natahování sundejte hodinky ze zápěstí dolů. Rezerva při plném nátahu je většinou 28 až 42 hodin. Tyto typy hodinek jsou méně odolné vůči nárazům a otřesům a také mají menší přesnost než bateriové hodinky.


   Quartzové hodinky

   Strojek je poháněn baterií, není jej třeba natahovat. Je však nutné baterii pravidelně měnit, a to nejpozději po uplynutí doby životnosti. Ta bývá obvykle dvouletá. Výdrž baterie je závislá na různých faktorech, například na typu použitého strojku (hodinky s chronografem spotřebují více energie). Nezapomeňte při nákupu nových hodinek, že byly vyrobeny mnohem dříve, než jste je zakoupili, proto se může stát, že je baterie v hodinkách již delší dobu. Baterii v hodinkách si nechte vyměnit v servisu, nikdy ji nezkoušejte vyměnit sami v domácích podmínkách. Nefunkční baterii nechte odstranit co nejdříve, pokud je uvnitř hodinek příliš dlouho, může způsobit vážné poškození mechanismu.