Rychlý kontakt: +420 776 750 353

Vlastnosti a parametry hodinek

Voděodolnost

U vodotěsných hodinek je důležité při styku s vodou mít vždy zatlačenou korunku a nikdy s ní ani s tlačítky chronografu nemanipulovat pod vodou. Pokud mají hodinky šroubovací korunku, musí být vždy pevně utažena.

Vodotěsnost mohou oslabit prudké nárazy, prudké změny teploty nebo opotřebené těsnění. Je třeba také připomenout častý omyl zákazníků, kteří se domnívají, že označení „water resistant“ znamená, že hodinky jsou vodotěsné a určené ke koupání. Skutečnost uvádí níže uvedený popis.

Nejběžnější úrovně vodotěsnosti:

Water resistant - hodinky nejsou odolné ani vůči dešti a stékající vodě

WR 30m/3ATM/3Bar - hodinky jsou odolné vůči dešti a stékající vodě, ale nelze se v nich sprchovat ani plavat

WR 50m/5ATM/5Bar - hodinky vydrží déšť i sprchu, nelze v nich plavat a potápět se

WR 100m/10ATM/10Bar - hodinky jsou vhodné i na plavání, nelze se v nich potápět s dýchacím přístrojem

WR 200m/200ATM/20Bar - s hodinkami se můžeme i potápět s přístrojem


Materiál pouzdra

Použitý materiál a povrchová úprava značně ovlivňují cenu hodinek. Nejkvalitnějším materiálem, který se k výrobě hodinek používá je nerezová ocel, titan a keramické materiály. Méně kvalitní z hlediska životnosti jsou různé slitiny – souhrně označovány jako obecný kov.

Hodinky z oceli jsou označovány nápisem „Stainless steel“ nebo „All stainless steel“ na zadním víčku. Pokud je nerezová ocel použita jen na zadní víčko, je zde uvedeno „Stainless steel back“. Hodinky vyrobené z obecných kovů nemají nápis žádný nebo „Base metal“. Titanové materiály se označují „Titanium“. Ocelové hodinky mají při šetrném zacházení téměř neomezenou životnost a nekorodují. Oproti tomu hodinky ze slitin můžou začít korodovat ve velmi krátkém čase. Již během několika měsíců může být na hodinkách z nejlevnějších materiálů vidět opotřebení. Koroze se projevuje jako změna barvy nebo olupování materiálu. Doba, po které se projeví opotřebování, je individuální a záleží na způsobu používání a hlavně na agresivitě potu majitele. Jedná se o opotřebení výrobku jeho běžným užíváním a doba, ve které dojde k těmto změnám, může být kratší než záruční doba.


Skla

Kvalita skla na hodinkách je úměrná ceně hodinek. K nejdražším a nejkvalitnějším patří skla safírová. Následují minerální skla s různou úpravou povrchu, běžná skla a nejměkčí jsou plastové náhrady skla. Je třeba mít na paměti, že i ta nejtvrdší skla se dají rozbít a poškrábat nešetrným zacházením. Poškrábané, rozbité nebo prasklé sklo se považuje za mechanické poškození a není důvodem k reklamaci.